21 Nisan 2013 Pazar

Bir kulu namaz kılarken / dua ederken;


Bismillahirrahmanirrahim
عَبْدًا إِذَا صَلَّىٰ
Abden izâ sallâ.
Kuran-ı Kerim, Alak Suresi  (96) 10. Ayet

Kuran-ı Kerim, Alak Suresi 10. Ayetini  9. Ayetten hareketle daha iyi anlayabiliriz. “Gördün mü o yasaklayanı, Bir kulu namaz kılarken / dua ederken;” 
Ömer Nasuhi Bilmen tefsirinde Ebu Cehil’in Resul-u Ekrem’in namazını engellemek üzere iken nasıl korkup kaçtığı  rivayetini anlatılıyor.(1)

Elmalılı tefsirinde de Ebu Cehille ilgili rivayetler anlatılıyor. Ayrıca bu ayetin namazın farz kılınmasından ore geldiği üzerinde duruluyor. Yine “Diğer ibadetlerden alıkoymak da namazdan alıkoymaya kıyas olunur. Bu konuda sözlü yasaklama ile fiilî yasaklama ve tavırla yasaklama arasında fark da yoktur. Bir insanı meşgul ederek namazdan, ibadetten alıkoymak ore hükme girer. O da Ebu Cehil davranışıdır.”deniyor. (2)

Namazın ne olduğu iyi anlaşılırsa neden engellenmek istendiği de anlaşılabilir:
Namazı engellemenin altında yatan en büyük neden, İslam akidesindeki Tevhid’in ne anlama geldiğini çok iyi kavramalarıdır. Hud:11/87 ayet bunun en bariz delilidir. Çünkü Allah’a inananlar hayatlarını O’nun Rububiyyletiyle düzenlemek zorundadırlar. Buda tüm sahte ilahlara ve onların koyduğu kanun ve yasalara itiraz etmek anlamına geliyordu. Dünyanın nimetlerin gasp edip insanlığın haklarını çalarak halkları açlığa mahkûm edenler elbette ki bu saltanatlarının bitmesini istemezler. Namaz bu zulme itiraz ettiği için, kulluğun sadece Allah’a olduğuna çağırdığı için engelleniyordu.”(3)

"Gördün mü sen?" Bu çirkin işi gördün mü sen? Bu çirkin işi yapılırken gördün mü? "Gördün mü şu men edeni? Namaz kılarken bir kulu?" iğrençliğe iğrençlik katılırken gördün mü sen? Çirkinliğe çirkinlik eklenirken gördün mü?” (4)

Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli, 13. 02. 2013
------------------------
1. Ömer Nasuhi Bilmen, Kur’an-I Kerim Tefsiri, http://www.tahavi.com/tefsir/096.html
2. Kuran-I Kerim Elmalılı Tefsiri, http://www.kuranikerim.com/telmalili/alak.htm
3. Mehmet Maksut, İslam ve hayat, http://www.radyovakit.com/haber.php?haber_id=6220
       4. Seyyid Kutup Tefsiri

           ******************************************
*******************************************

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder