8 Nisan 2013 Pazartesi

Gördün mü o yasaklayanı,Bismillahirrahmanirrahim
أَرَأَيْتَ الَّذِي يَنْهَى
E reeytellezî yenhâ.
Kuran-ı Kerim, Alak Suresi (96) 9. Ayet

Kuran-ı Kerim, Alak Suresi 9.  Ayetinde, birçok ayette olduğu gibi kulların daha iyi anlayabilmeleri için soru yöntemi kullanıldı, ayrıca sanatlı bir anlatım var. ”Gördün mü?” basit bir soru ifadesi olmaktan çok  bir şaşma, taaccüp, kınama ifadesidir. Kimi gördün mü? Yasaklayanı, engel olmak isteyeni.

Neye engel olunmak istendiği bir sonraki ayette belirtildiği gibi diğer bazı ayetlerde de bu konuda işaretler vardır. Namazı, olumlu işleri, Allah’ın rızasına uygun işleri engellemek söz konusu olabilir.

Engelleyen kişiler Alak 7. Ayette azıtan kişiler olarak belirtilmişlerdir. Burada bir kere daha belirtiyoruz ki Kur’an  sorunları bir bütün olarak ele almaktadır, aralıklı olarak tekrar ederek özümlenmesini sağlamaktadır.

Elmalılı tefsirindeki; “…Gördün mü? Gördün ha, baksana ha, bilesin ha, anladın ha gibi dikkati çeken bir hitap ile ne dersin? Görüşün, fikrin, bilgin ne ise bana haber ver! Demek mânâsına kullanılır bir sorudur ki, çoğunlukla maksat gerçekten soru ve haber alma olmayıp sorulan duruma dikkati çekmekle bir kınama veya azarlama veya şaşırtma olur.” ifadeleri konuya açıklık getirir.

Elmalılı tefsirinde yasaklayıcının Ebu Cehil olduğu rivayetlere dayanılarak anlatılır.(1)

Özetle  Alak 9. Ayette teşhir edilen, kınanarak dikkat çekilen Ebu Cehil davranışlarıdır; açık deyişle olumlu işleri engelleyici davranışlardır.

Her dönemde Ebu Cehil davranışları olabilir: Kur’anın anlaşılmasını engelleyen davranışlar, insanları riyaya yönelten davranışlar vb. davranışlar kimlerden gelirse gelsin Ebu Cehil davranışlarıdır. Ancak Ebu Cehiller çeşitli maskeler taşıdıkları için kendilerini göremiyoruz.

Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli, 08. 02. 2013
--------------------------
1.      Elmalılı Hamdi, Kuran-ı Kerim Tefsiri, http://www.kuranikerim.com/telmalili/alak.htm


 ******************************************
*******************************************

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder