15 Haziran 2013 Cumartesi

Ayetlerimiz ona okunduğunda şöyle der: "Daha öncekilerin masalları!


Bismillahirrahmanirrahim
إِذَا تُتْلَى عَلَيْهِ آيَاتُنَا قَالَ أَسَاطِيرُ الْأَوَّلِينَ     
      İzâ tutlâ aleyhi âyâtunâ kâle esâtîrul evvelîn (evvelîne).
        Kur’an-ı Kerim Kalem Suresi (68) 15. Ayet

   Kur’an-ı Kerim Kalem Suresi 15. Ayette, önceki ayetlerde sözü edilen kimselerin, açık deyişle Velid B. Muğire gibi zengin ve çevrelerinin geniş olmaları nedeniyle kazandıkları dünyevi kazançlarını başarı göstergesi olarak kabul eden ve ettiren zihniyet sahibi kimselerin Allah’ın ayetleri için “evvelkilerin mitolojisidir.” demeleri ve peygamberi alaya almalarının çirkin bir davranış olduğu belirtilmektedir. Böylelerine de itaat edilmemesi, uyulmaması istenmektedir.

“O kâfire Kur'ân âyetleri okun­duğunda alaycı bir ifadeyle şöyle der: "Bunlar, öncekilerin hurafeleri ve bâ­tıl sözleridir. Bunları Muhammed uydurup Allah'a nisbet etmiştir." Yüce Allah onu azapla tehdit  etti.” (1)

Elmalılı En’am suresi 25. Ayetini açıklarken müşriklerin "Esâtîru`l-evvelîn" deyişlerini şöyle açıklamaktadır:
"Esâtîru`l-evvelîn" demekle de şöyle demiş oluyorlar: "Evvela diyorlar, Kur`ân ilâhî bir vahiy, bir hak kitap değil, bunun kaynağı, ilham kaynağı eskiden yazılmış olan satırlardan ve mektuplardan ibaret, Muhammed bunu eski kitaplardan alıp alıp yazdırıyor. Şu halde bu bir mucize değil, hatta bunda yeni bir hakikat olmadıktan başka hiçbir gerçek de yoktur. Zira bu sadece `masallar` değil, `geçmişlerin masalları`ndan, `geçmişlerin masalları` gibi hakikatte mânâsı olmayan boş satırlardan, yalan hurafelerden, masallardan ibarettir. O, bunları yazdırıp yazdırıp söylüyor" diye bir sataşma da yapıyorlar.

Furkan sûresinde geleceği üzere "Öncekilerin masalları, onları yazdırmış, sabah akşam onlar kendisine okunuyor" (Furkan, 25/5) diyorlar.
Kalblerinin bozukluğundan dolayı "ahsenü`l-hadis" (sözlerin en güzeli) olan hak kelâmı ile geçmişlerin masallarını ve hurafelerini ayıramayacak ve farkedemeyecek bir halde bulunuyorlar ki, beşeriyeti gerçekleri bozan hurafelerden kurtarıp Allah`tan başka bir şeye tapılmamasının lüzumunu öğreterek doğru yol olan gerçeğin caddesine götüren ve bir mucize beyan eden dil ile hidayet eden Kur`ân ile Muhammed (s.a.v.) beşeriyete ne getirmiş diyenler de bunların öğrencileridir.” (2)

Özetle Kur’an-ı Kerim için masal, mitoloji diyenlerin hiç birine  itibar edilmemesi, boyun eğilmemesi, uyulmaması  gerekir.

Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli
----------------
2.       Yazır, Elmalı’lı Muhammed Hamdi,  Hak Dini Kur’an Dili
http://tumkitaplar.org/find/default.asp?KA=0&Sub=1&chk_BKD=&chk_TMK=&chk_HPI=0&txtFind=&cmb_Kitaplar=&SubID=1202


******************************************
*******************************************

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder