13 Haziran 2013 Perşembe

Hadi çağırsın derneğini / kurultayını!Bismillahirrahmanirrahim
فَلْيَدْعُ نَادِيَه
Felyed’u nâdiyeh(nâdiyehu).
Kuran-ı Kerim, Alak Suresi  (96) 17. Ayet

“ (Artık o) Azaba uğratılacak olan inkarcı, hayra engel olan şahıs, (encümeni çağırsın.) kendilerine istişarede bulunduğu meclis azasını yanına davet etsin, onlardan yardım dilesin, baksın ki: Hiç biri kendisine yardım edebilecek mi?. Kendisini o azaptan kurtarabilecek mi?. Bu ne mümkün.” (1)

Elmalılı da Ö. N. Bilmen’in açıkladığı gibi bir yorum yaptı. Ek olarak Tirmizî'den rivayetle Ebu Cehil, kurultayca çoğunluğun kendisinin olduğunu söylediğini yazmaktadır.

Ebü Cehîl'in meclisi olarak bilinen "Darünnedve" Kureyş'li müşriklerin ileri gelenlerinin üyesi olduğu, faaliyetleri, Müslümanlar aleyhinde komplolar geliştirmek olan bir kulüptür. Maddi güç ellerinde olduğundan  halledemeyecekleri, yok edemeyecekleri hiç bir kuvvet olamayacağı zannına kapılmışlardı. Ne var ki bu komploların hepsi teoride kalacak, pratikte ortaya hiç bir şey çıkmayacaktır. Gerçek kuvvet sahibi olan Yüce Allah, tuzak kuranların tuzaklarını en iyi şekilde başlarına geçirecek ve Resul 'ünü hiç bir zaman yalnız bırakmayacaktır” (2)

Özetle engelleyiciler, güçlerine, yakınlarına, taraftarlarına hatta derneklerindeki, ya da kurultaylarındaki çoğunluğu rağmen Müslümanlara karşı başarılı olamayacaklardır.

Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli
--------------------

1.                 Ö. Nasuhi Bilmen, Kuran-ı Kerim Tefsiri http://www.tahavi.com/tefsir/096.html
2.                 Mecit Karakış, Alak Suresi tefsiri, http://www.kubacami.com/konular/akademi/alak_tefsir/25_azginligin_cezasi.htm


******************************************
*******************************************


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder