14 Haziran 2013 Cuma

Hanginizmiş fitneye tutulan, deliren!

Bismillahirrahmanirrahim
بِأَييِّكُمُ الْمَفْتُونُ
Bi eyyikumul meftûn (meftûnu).
Kur’an-ı Kerim Kalem Suresi (68) 6. Ayet

“Hanginiz deliliğe yakalanmış? Onların iftira ettiği gibi sen mi yoksa, inkâr etmeleri ve hidayetten yüz çevirmeleri sebebiyle onlar mı? Kurtubî şöyle der: Meftun, "Şeytan çarpmış deli" demektir. Bu sûrenin büyük bir kısmı Velîd b. Muğîre ile Ebû Cehil hakkında inmiştir. Müşrikler, "Muhammed'in içinde bir şeytan var" diyorlardı." Mecnûn" sözüyle bunu kastediyorlardı. Yüce Allah, "Yarın hangisinin deli olduğunu bilecekler" buyurdu; Yani hangisinin içinde, cin çarpması yüzünden delilik ve akıl karışıklığından meydana gelen şeytan olduğunu bilecekler.” (1)

“Alak suresinin 6. ayetinde, ilk vahylerle birlikte peygamberimizin, kafasında oluşan bir takım sorular nedeniyle bazı endişeler duyduğundan bahsetmiş ve Rabbimizin de “Kellâ (Hayır… Hayır…)” şeklindeki sözleriyle bu endişelerin yersiz olduğunu belirttiğini söylemiş idik. İşte, peygamberimizde oluşan endişelerden birisi de, herkesin kendisini deli zannedeceği endişesi idi.

Alak suresinde “Kellâ (Hayır… Hayır…)” sözleriyle toptan reddedilen endişeler, bu surenin 2. ayetinden itibaren detaylandırılmaya başlanmıştır. 2. ayette, inen vahyler nedeniyle peygamberimizin, kendisinin delirdiğini düşünmemesi gerektiği bildirilmekte, bu ayette ise başkalarının da aynı yöndeki düşüncelerinden endişe duymaması gerektiği vurgulanmaktadır.” (2)

Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli
----------------------

2.       Hakkı Yılmaz http://www.istekuran.org/s_kalem.html******************************************

*******************************************

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder