13 Haziran 2013 Perşembe

O yalancı, o günahkâr alnı.Bismillahirrahmanirrahim
نَاصِيَةٍ كَاذِبَةٍ خَاطِئَةٍ
Nâsiyetin kâzibetin hâtıeh(hâtıetin).
Kuran-ı Kerim, Alak Suresi  (96) 16. Ayet

Elmalılı Alak Suresi 15. Ayetini açıklarken 16. Ayet üzerinde de durdu. Genellikle 15 ve 16. Ayetler, birbirlerini tamamladıkları için beraber açıklanmaktadırlar. Kısaca bu ayet önceki ayette kısmen açıklanmış oldu.

Kur’an-ı Kerim’in bilimsel bulgularla açıklanması daha etkili gözükse de bunun sakıncaları olabileceği üzerinde de durulmaktadır. Onun için bir gazete haberini ihtiyatla verelim:

 Alak Suresi'ndeki mucize
Abdulmecid El-Zidani 'Ve Yarın İman Çağı' isimli kitabında Allahu Teâlâ’nın yüce kitabında yer alan 'perçeminden yakalarız' ibaresinin sırrını açıklıyor:
'Allahu Teala'nın :
'كلا لئن لم ينته لنسفعا باالناصية * ناصية كاذبة خاطئة'
(Hayır, hayır! Eğer vazgeçmezse, derhal onu alnından (perçeminden) o yalancı, günahkâr alnından (perçeminden) yakalarız (cehenneme atarız) ayetlerini daima okuyordum. Nasıye, başın ün tarafıdır. Kendime soruyor ve sonra da şüyle dua ediyordum; 'Allah'ım bana bunun manasını aç... Neden yalancı ve günahkâr alın/perçem dedin?'. Bunu on sene boyunca düşündüm. Şaşkınlık içindeydim. Tefsir kitaplarına başvurduğumda tefsircilerin tümünün şyle dediğini gürüyordum; 'buradaki kasıt yalancı bir alın değildir. Burada mecazi bir anlam vardır. Hakiki bir anlam yoktur. Alın/perçem başın ün tarafı olduğu için alnın sahibi kasdedilerek yalan sıfatı yüklenmiştir...

Şaşkınlığım Kanadalı bir bilim adamının alın hakkında yaptığı bir araştırmayı Kahire'de düzenlediği bir tıbbi konferansta sunmasına kadar sürdü.

Bu araştırmasında bilim adamı şöyle diyor; 'Sadece 50 yıldır şunu keşfettik ki yalan ve hatalardan beynin, direk alnın/perçem altında kalan kısmı sorumludur. Bu kısım kararları almanın kaynağıdır. Beynin direk kemiğin altında kalan bu kısmı kesilirse insanın bağımsız iradesi olmaz ve seçemez... Çünkü orası seçim mekânı. Allahu Teâlâ; 'alından yakalarız' diye buyuruyor. Yani onu alır ve günahlarıyla yakarız...

İlmin büyük ilerleme kaydetmesinden sonra hayvanlarda alındaki bu kısmın zayıf ve küçük olduğu, hayvanların onu yönetip yönlendirme gücüne sahip olmadığını buldular. Allahu Teâlâ bu noktaya şu ayeti kerimede işaret etmektedir; 'Yeryüzünde bulunan hiçbir canlı yoktur ki, Allah, onun perçeminden tutmuş olmasın'. (Hud Suresi-56). (1)

Aynı konu Harun Yahya tarafından da ele alınmıştır. Birçokları da bilimsel bulguları ayetlerle açıklamaktadırlar. (2) Bu durum “bilimsel bulguları ayete yamamak” ifadesiyle alaya alınmaktadır. Onun için, başta da belirtildiği üzere bu duruma meydan vermemek gerekir.

Özetle hakkı, doğruyu, iyiyi engelleyiciler, eğer engellemelerinden vazgeçmezlerse Allah tarafından cezalandırılacaklardır. O yalancı ve günahkâr alınlılar perçemlerinden sürtüleceklerdir.

Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli
----------------------
1.                 Hamza Muhammed’in haberi, 10. 09. 2009, http://www.moralhaber.net/din-ahlak/alak-suresindeki-mucize/
2.                 http://www.hristiyanforum.com/forum/showthread.php?t=322442

******************************************


*******************************************


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder