16 Haziran 2013 Pazar

Sabaha çıktıklarında birbirlerine seslendiler:

  
       Bismillahirrahmanirrahim
فَتَنَادَوا مُصْبِحِينَ      
       Fe tenâdev musbihîn(musbihîne).
       Kur’an-ı Kerim Kalem Suresi (68) 21. Ayet

Kur’an-ı Kerim Kalem Suresi 21. Ayetinde babalarından miras kalan bahçelerinin, kendileri uykudayken, kötü niyetleri sonucu olarak yok edildiğini bilmeyen mirasçıların önceden kararlaştırdıkları düşüncelerle doluyken sabaha çıktıklarında birbirlerine seslendikleri bildirilmektedir:

“Evet, onlar gece kararlaştırdıkları gibi sabah erkenden uyanmışlar. Verdikleri kararı uygulamak için birbirlerine sesleniyorlar:” (1)

Ayetler ne paragraftır, ne de cümle. Ayet kendine özgü bir işaret, bir izdir ki Kur’an nasıl diğer kitaplardan farklısa ayetler de farklıdır.

Bahçe sahipleri kıssası, Kur’anın diğer uzun ayetlerinde olduğu gibi bir ayette anlatılabilirdi. Kıssa neden birbirini tamamlayan birden çok ayette anlatılmıştır?  Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı’nın da belirttiği gibi her ayette vurgulanmak istenen mesajlar var.  Allah, “ Sabaha çıktıklarında birbirlerine seslendiler: ” buyururken sadece bir tesbit mi yapıyor, yoksa yoksullar aleyhine birbiriyle anlaşanların yoksullara haber vermeksizin bir birlerine seslendiklerini mi ima ediyor. Başka deyişle bazı grupların yoksullar karşısında, elele dayanışma kurabilecekleri  mi ima ediliyor? Bu soruların cevapları ancak dirayet tefsirlerinde bulunabilir. Biz bütün tefsirlere ulaşamadık. Kendiliğimizden de bir çıkarım yapmaya korkarız. Çıkarım yapabilmek için ilgili konuda otorite olmak gerekir.

Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli
--------------------
1.       Seyyid Kutub Kur’an-ı Kerim Tefsiri http://www.enfal.de/Kuran-Tevsiri/Kuran_Tefsiri.htm


******************************************
*************************************

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder