13 Haziran 2013 Perşembe

Sakın, sakın! Ona boyun eğme; secde et ve yaklaş!Bismillahirrahmanirrahim
كَلَّا لَا تُطِعْهُ وَاسْجُدْ وَاقْتَرِبْ
Kellâ, lâ tutı’hu vescud vakterib. (Secte ayeti)
Kuran-ı Kerim, Alak Suresi (96) 19. Ayet

Elmalılı Alak Suresi 19. Ayetinin tefsirine “Sakın. Sakındırma üzerine sakındırmadır. Ona itaat etme! Öyle kendini zengin gören, yalancı, cinayetkâr, namazdan alıkoyar azgını dinleme!” (1) cümleleriyle başlıyor.

Sakınmak kelimesinin birkaç sözlük anlamı olmakla birlikte yukarıdaki ayetin açıklanmasında kullanılabilecek anlamı “Herhangi bir korku ya da düşünce ile bir şeyi yapmaktan uzak durmak.”tır. Sakın, asla yapma yani sakınma. Kimlerden sakınma? İbadetlerden, itaatten, iyi işlerden alıkoyanlardan, yalancılardan, azgınlardan korkma, onlara boyun eğme.

Allah Hz. Muhammed’den (sav) önceki peygamberlere de engelleyicilere itaat edilmemesini, onlardan korkulmamasını, çünkü onların cezalarını kendisinin vereceğini bildirmiştir.

Müslümanları kulluk etmekten yasaklayanlara itaat edilmemesi zorunludur. Müslümanların her türlü engele karşı direnme sorumlulukları vardır. Kur’anı Kerimde itaat edilmesi yasak kimselerle ilgili bir çok ayetten de bunu anlayabiliriz. (2)
Kulun Allah’a en yakın olduğu anın secde anı olduğu  hadislerde de belirtilmiştir: “Müslim'in Sahîh'inde vârid olan bir hadîste Abdullah îbn Vehb... Ebu Hürevre'den nakleder ki. Rasûlullah (sav) şöyle buyurmuş:

Kulun Rabbına en yakın olduğu ân, secde ânıdır. Binâenaleyh duayı çokça yapınız.”

Daha önce Rasûlullah (sav)ın İnşikâk ve A'lak sûresini okuyunca secdeye gittiği nakledilmişti.” (3)

Karakış, tezinde Kurtubi Tefsirinden hareketle şöyle yazıyor: “Ayette geçen secdenin namaz secdesi olması da muhtemeldir. Önceden geçen ayetlere baktığımızda, ortada Resul'ün kıldığı, Ebü Cehîl'in men ettiği bir namaz vardır. Yüce Allah'ın da "Ona boyun eğme, secde et ve yaklaş' emri bulunmaktadır. Bu durumu göz önüne alırsak, secde emri, namazla bağlantılı bir emirdir. Ne var ki, kullanımda "tilavet secdesi" olarak kullanılmaktadır.” (4)

“İsa’nın Hz Allah’a en yakın an olduğu, kul ile Allah arasında bir buluşma olan namaz; usulüne uygun kılınmadığı ve namaza göre bir hayat yaşanmadığı zaman kişiyi maksadının tam tersine Allahtan uzaklaştırmaktan başka bir işe yaramaz.” (5)

“Secde, ruhlara musallat olan kibri giderir, tevazuu öğretir. Ancak, secde sınırsız bir tevazu hali olduğu için, Allah Teâlâ'dan başkasına secde etmek caiz görülmemiştir. Çünkü Allah Teâlâ nazarında, hiçbir kul O'ndan başka hiçbir kimseye sınırsız tevazu gösterebilecek kadar küçük değildir. Bir kul, buna rağmen kendisini bu şekilde küçültürse, artık onun Allah Teâlâ yanında bir yeri ve değeri kalmaz. Küfür de bu demektir.” (6)

Özetle Kuran-ı Kerim, Alak Suresi 19. Ayetinde  Allah (cc), Peygamberimiz Hz. Muhammed’e (sav) dolayısıyla bütün Müslümanlara bir mesaj iletmektedir: Allah’tan başka kimseye boyun eğmeyin. Secde edin yani yalnız Allaha teslim olun, boyun eğin ve yaklaşın. 

Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli
----------------------
1.                 Elmalılı M. Hamdi Yazır, Kur’anı Kerim Tefsiri http://www.kuranikerim.com/telmalili/alak.htm
4.                 Mecit Karakış, Alak Suresi Tefsiri http://www.kubacami.com/konular/akademi/alak_tefsir/26_itaatin_felsefesi.htm
5.                 M. Günay Sıddıkoğlu http://www.ortadogugazetesi.net/makale.php?id=11415
6.                 http://www.zeynepder.org/forum/index.php?topic=16959.0;wap2

******************************************
*******************************************3 yorum:

 1. excellent submit, very informative. I ponder why the opposite specialists of this sector do not notice this.
  You must continue your writing. I am confident, you have a great readers' base already!


  Feel free to visit my blog post ... webpage ()

  YanıtlaSil
 2. hocam yazılarınızı beğeni ile okuyorum çalışmalarınızda başarılar dilerim. eğer sitemizi incelemek isterseniz http://www.asirorganizasyon.com/ bize de ulaşabilirsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil