14 Haziran 2013 Cuma

Yakında göreceksin, onlar da görecekler,Bismillahirrahmanirrahim
      فَسَتُبْصِرُ وَيُبْصِرُونَ          
Fe se tubsıru ve yubsırûn(yubsırûne).
Kur’an-ı Kerim Kalem Suresi (68) 5. Ayet

Seyyid Kutub tefsirinde konuyla ilgili bölümde, müşriklerin Peygamberimiz Hz. Muhammed’in cinlerle iletişim halinde olduğunu onların garip ve olağanüstü sözlerinin ona ilham verdiğini anlatmak istediklerini belirtilmektedir: “Çünkü ortadaki realite bu sözü yalanlamaktadır. Cinlerle iletişim halinde olduğunu onların bu garip ve olağanüstü sözleri ona ilham ettiklerini anlatmak istiyorlardı. Nitekim her şairin bir şeytanının olduğunu ve bu şeytanın güzel söz söylemede o şaire yardımcı olduğunu sanıyorlardı. Oysa bu anlam, Peygamber Efendimizin gerçek durumundan uzaktır. Kendisine vahyedilen kalıcı, doğru ve tutarlı sözlerin önüne yabancı bir yaklaşımdır.” (1)

Kalem suresi ilk dört ayetinden de anlaşılacağı üzere Cin tasallutuna uğramış şair, saralı, deli olarak nitelenmesinden üzülen Peygamberimize Allah, cin tasallutunda olmadığını, kendisine sınırsız ödül olduğunu belirttikten sonra onu büyük bir ahlak üzere olmasından dolayı övmüştür.

Bu onurlandırıcı övgüden sonra “yakında göreceksin.” sözü ile Peygamberimiz Hz. Muhammed’e güvence vererek bir kat daha destek olmaktadır. Müşrikleri ise “onlar da görecekler.” sözü ile uyarmakta ve korkutmaktadır. 

“Bu hususta şöyle iki görüş vardır: Kimileri, ayetin bu ifadesini, dünya ile ilgili hallere hamlederek, "Sen de, onlar da akıbetlerinizin nereye varıp dayanacağını, dünyada iken göreceksiniz. Çünkü sen, kalblerde büyürken, onlar zelîl ve melun olacaklardır ve sen, öldürmek, mallarını ele geçirmek suretiyle onlara hükümran olacaksın" manasını vermişlerdir. Mukâtil, ayetin bu ifadesinin, Bedir savaşındaki o ilahî cezayı anlattığını söylemiştir. Kimileri de ayetin bu ifadesini âhiretteki hallere hamletmişlerdir. Bu görüşe göre ayet, tıpkı, "Yarın onlar şımarık ve aşın yalancı kimmiş bilecekler" (Kamer, 26) ayeti gibidir.”(2)

Özetle Allah’ın (cc) Yakında göreceksin, onlar da görecekler,”vaadi ve uyarısıyla peygamberimizin gerçek durumunun, özelliklerinin ve Peygamberimizi çeşitli söz ve davranışlarıyla engelleyenlerin, üzenlerin durumlarının bu dünyada da Ahrette de ortaya çıkacağına işaret ediliyor.

Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli
---------------------  
1.       Seyyid Kutub Tefsiri http://www.enfal.de/Kuran-Tevsiri/Kuran_Tefsiri.htm
2.       Fahruddin Er Razi Tefsiri http://www.multimediaquran.com/quran/turkce/068/68-razi.htm


******************************************
*******************************************

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder