28 Temmuz 2013 Pazar

Bir ücret mi istiyorsun kendilerinden de onlar, bir borç altında eziliyorlar!Bismillahirrahmanirrahim
 أَمْ تَسْأَلُهُمْ أَجْرًا فَهُم مِّن مَّغْرَمٍ مُّثْقَلُونَ
Em tes’eluhum ecren fe hum min magremin muskalûn(muskalûne).
Kur’an-ı Kerim Kalem Suresi (68) 46. Ayet

Daha önceden de belirtildiği üzere bazı soru cümleleri cevap beklemeyen olumsuz cümlelerdir. 46. Ayet de böyledir. “Bir ücret mi istiyorsun?” ücret istemediğin halde anlamındadır. Ayrıca burada bir kınama da vardır.

Bu arada  tebliğ faaliyetlerinin de ücretsiz olması gerektiğini anlıyoruz.

“Peygamber, tebliğ faaliyetinin karşılığında ücret beklemez, muhataplarda maddî anlamda borç altında olmazlar, tebliğ de itaat da maddî kaygılarla ilgisi olmayan, tamamen dinî ve ahlâkî birer görevdir.” (1)

Tevbe Suresi 34. Ayet: “Ey inananlar, din bilginlerinin ve din adamlarının çoğu halkın parasını hakketmeden yerler ve Allah'ın yolundan saptırırlar. Altın ve gümüşü yığıp Allah yolunda harcamayanlara acı bir azap müjdele.”

Sad Suresi 86. Ayet: “De ki, "Buna karşılık olarak sizden bir ücret istemiyorum. Ben bir sahtekar değilim."

Bilmen konuyu özetliyor:

“ (Yoksa) Ey Yüce Peygamber!. Sen (onlardan) o inkarcılardan onlara yaptığın nasihatler, Hak'ka davetler, hayırlı ihtarlar karşılığında (bir ücret mi istiyorsun da) bir dünyevî men'faat mi bekliyorsun da (artık onlar, bir borçtan) ödenmesi icabeden bir şeyden, mâlî bir kerametten (dolayı ağır bir yük altında mı bulunmuşlardır?.) elbette ki: Böyle bir şey de yoktur. Onların o durumları ne kadar acîb!. Sırf Allah rızâsı için yapılan bir davetten kaçınıyorlar, haklarında o kadar iyilik sever olan bir Yüce Peygamberi yalanlamaya cür'et gösteriyorlar.” (2)

Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli

------------------------

1.       Prof. Dr. Hayrettin Karaman, Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, Prof. Dr. İbrahim Kafi Dönmez, Prof. Dr. Sadrettin Gümüş;  Kur’an Yolu; 
2.       Bilmen, Ömer Nasuhi; Kur'anı Kerimin Türkçe Meali Alisi ve Tefsiri; 

******************************************

*************************************

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder