26 Temmuz 2013 Cuma

Bu sözü yalanlayanla beni baş başa bırak. Onları, bilmedikleri yerden yakalayacağız.


Bismillahirrahmanirrahim
    فَذَرْنِي وَمَن يُكَذِّبُ بِهَذَا الْحَدِيثِ سَنَسْتَدْرِجُهُم مِّنْ حَيْثُ لَا يَعْلَمُونَ  
       Fe zernî ve men yukezzibu bi hâzel hadîs(hadîsi), se nestedricuhum min haysu lâ ya’lemûn(ya’lemûne).
 Kur’an-ı Kerim Kalem Suresi (68) 44. Ayet

Kur’an-ı Kerim Kalem Suresi  44. Ayet Allah’ın peygamber için teselli, müşrikler içinse tehdittir:

“ Şöyle ki: Allâh - ü Teâlâ Hazretleri, Yüce Peygamber'ine emr ediyor ki: Ey Resulüm!. (Artık bu kelâmı) Bu Kur'an-ı Kerim'i (yalanlayanlar) ona evvelkilerin masalları diyenleri (bana bırak) onlardan intikam hususunda bana tevekkül et. (Onları bilmedikleri bir taraftan) Bir istidrac olmak üzere (derece derece) azaba (yaklaştıracağızdır.) onların geçici bir zaman için sıhhatleri devam eder, nimetleri artar; bununla iftihar ederler, kendilerinin mü'minler üzerine üstün kılındıklarını zanna düşerler. Halbuki: Bu, onların haklarında sonuç olarak bir helak sebebidir. Onlar nankörlüklerinin cezasına uğramış olacaklardır. Nitekim Bedr gazvesinde uğramış oldular. Bu ilâhi beyan, Resûl-i Ekrem hakkında bir teselliyi içermektedir, müşrikler için de bir tehdittir.”  (1)

Seyyid Kutub da bu ayet için benzer ifadeler kullanıyor:

“Allah'ın ayetlerini yalanlayanlar çepeçevre kuşatan ne dehşet verici bir korkudur bu! Ayrıca maddi güçten yoksun zayıf peygambere ve müminlere ne sağlam bir güvence veriliyor?” (2)

“Böylece Tevhid mesajına karşı çıkan servet ve iktidar sahibi ileri gelenlerin ahiretteki akıbetleri haber verildikten sonra ilk dört surede üç kez tekrarlanan emir ve tehdidin ilki yöneltiliyor:

“Artık bu sözü yalanlayanı bana bırak; biz onları anlayamayacakları bir şekilde derece derece azaba yaklaştıracağız. Onlara süre veriyorum; benim ince planım son derece sağlamdır.”

 İkincisi Müzzemmil Suresi’nin 11-13. ayetlerinde “Yalanlamakta olan nimet sahiplerini bana bırak, onlara az bir süre daha tanı; şüphesiz bizim katımızda prangalar ve şiddetle kızışan bir ateş var, boğaza takılıp kalan bir yiyecek ve acıklı bir azap var”,

üçüncüsü ise Müddessir Suresi’nin 11-17. ayetlerinde “Tek başına yarattığım o kişiyi bana bırak… Onu sarp-çetin bir yokuşa süreceğim…” şeklinde geçer.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus, bu ayetlerin Tevhid mesajını yalanlayan Mekke’nin servet ve iktidar sahibi ileri gelenlerine yönelik oluşudur. Bunun ifade ettiğin anlam şudur:

Onların hesabını Allah’a aittir, Allah yalanlayanlara ne yapacağını gayet iyi bilir! Nitekim ayetin devamında Tevhid mesajını yalanlayanların tedricen (aşama aşama) azaba yaklaştırılacağı belirtiliyor.” (3)

Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli

---------------------------

1.       Bilmen, Ömer Nasuhi; Kur'anı Kerimin Türkçe Meali Alisi ve Tefsiri; http://www.tahavi.com/tefsir/068.html
2.       Prof. Dr. Kutub, Seyyid; Fizilal’il Kur’an; 
3.       Ergun, Atilla Fikri ; Kur’an Dersleri; http://atillafikriergun.wordpress.com/2012/11/25/kuran-dersleri-7-kalem-34-52/

******************************************

*************************************


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder