22 Temmuz 2013 Pazartesi

Sor onlara: "Böyle bir şeye hangisi kefil?"

Bismillahirrahmanirrahim
سَلْهُم أَيُّهُم بِذَلِكَ زَعِيمٌ
Sel hum eyyuhum bi zâlike zeîm(zeîmun).
Kur’an-ı Kerim Kalem Suresi (68) 40. Ayet

“Ey Yüce Peygamber!. (Onlara) öyle kuru bir iddiada bulunan inkarcılara (soruver, buna) bu iddia ettikleri şeye (hangisi kefildir) buna içlerinden hangisi kefildir, bu iddialarını içlerinden hangisi yerine getirebilecektir?” (1)

Ali Küçük Hoca bu ayeti “zaim” kelimesinin dört anlamını da belirterek açıklıyor:

Evet Peygamberim sor onlara! Bu düşüncede olanlara, hayatı böyle, böyle kabul edenlere ya da hayatlarında Allah’ın kitabını yok farz ederek yaşayanlara veya hayatlarında başka kitap var kabul edenlere, ya da Allah’ı aldatabileceğine, Allah’ı şartlandırabileceğine inananlara, sor bakalım: Hangisi buna zaîmdir? Kim zaîmmiş buna? Zaîm kelimesinin dört mânâsı vardır:

       1- Zaîm, kefil demektir. Öyleyse sor onlara bakalım peygamberim, böyle düşünen böyle inanan insanların kefilleri kimdir bu konuda? Kime güvenip dayanıyor bu adamlar?

      2- Zaîm, Resul demektir. Bu inançta olanların bu konudaki elçileri, peygamberleri kimmiş sor bakalım peygamberim? Hangi peygamberin örnekliliğinden almışlar yaşadıkları bu hayatı?
      3- Zaîm, veli demektir. Yani kimi veli kabul ediyor bu adamlar? Yaşadıkları bu hayatı kimin yasalarına dayandırıyorlar? Onlar adına kim böyle bir karar almış da bunları yapıyorlar?

      4- Zaîm, örnek demektir. Sor onlara bakalım peygamberim, kimi örnek alıyorlar? Kim dedi onlara bu yaptıklarını? Yani yaparken kefilleri, örnekleri kim onların? Kim dedi onlara da böyle düşünüyor, böyle inanıyor ve böyle bir hayat yaşıyorlar? Hangisiymiş zaîm? Hangisiymiş peygamber? Eğer onlardan biriyse peygamber, içlerinden birisiyse o zaman kitabı neyse göstersin bakalım? Veya o kitabın  benden geldiğini ispat etsin bakalım!” (2)

      Bu ayetten anladığımıza göre kaynağını Kur’andan almayan iddialarda bulunmamak gerekir.

Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli
----------------------
1.       Bilmen, Ömer Nasuhi; Kur'anı Kerimin Türkçe Meali Alisi ve Tefsiri; 
2.       Küçük; Ali Hoca; Besairul Kur’an http://www.ikraislam.biz/html/alikucuk/068kalem.htm


******************************************

*************************************

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder