20 Ağustos 2013 Salı

Kur'an-ı Kerim Okuyorum (Sunuş)
Eûzu billahi mineş-şeytânirracîm

Bismillahirrahmanirrahîm

 (Taşlanan ve (Allah'ın huzurundan) kovulan şeytandan Allah'a sığınırım .

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla!)

 "Şimdi Kur'ân okumak istediğin zaman önce o kovulmuş şeytandan Allah'a sığın. Şüphesiz ki iman edip de Rablerine tevekkül edenler üzerinde o şeytanın hiçbir nüfuzu yoktur. Şeytanın nüfuzu, ancak onu dost edinenlere ve Allah'a ortak koşanlaradır." (Nahl suresi/98-100)

Kur’anı Kerim Okuyorum adlı derleme çalışmamla ilgili olarak aldığım notları  okuyucularla paylaşabildiğim için Yüce Rabbimize ne kadar şükretsem azdır.

 Kur’an-ı Kerimi duyuran bir peygamber olan,  " Ey Peygamber! Hiç kuşkusuz, biz seni bir tanık bir müjdeci ve bir uyarıcı olarak gönderdik.  Ve Allah'ın izniyle bir davetçi, ışık saçan bir kandil olarak... " (Ahzâb suresinin 45, 46 ) ayetlerinde de belirtildiği üzere müjdeci, uyarıcı, nurlandırıcı bir model olan Hz. Muhammed’e (sav) salatu selâm olsun.

 Bu derlememizi aklı ve kalbi ile ve de bilgilerini yenilemek için okumaya çalışanlara da selâm olsun.

 İnşallah önyargılardan ve basma kalıp düşüncelerden kurtulur; inşallah kendimizi yeniden görmeye çalışır, insana bakışımızı, evrene bakışımızı akıl ve kalp süzgecinden geçiririz.

  Kur’anı Kerim Okuyorum adlı derleme çalışmamla ilgili olarak aldığım notları  gereği gibi okuyabilmeniz için de Allah’tan kolaylıklar diliyorum:

 Beklenen sıralı düzenlemeyi gerçekleştiremedik; örneğin gerekli olup olmadığı tartışılabir olan açıklamaları ve sunuşu sonra yazmamıza rağmen başa aldık.

 Kur’anın öngördüğü uygun, dengeli, sağlam, hoş, yumuşak, açık, kolaylaştırıcı bir anlatım geliştiremedik.

 En önemlisi de yanlış yapma korkusuyla yorum yapmamamız, kendimizce uygun alıntılarla konuları işlemeğe çalışmakla yetinmemiz bir eksiklik olarak görülebilir. Tabii, daha bir çok eksikliğimiz de vardır. Bütün eksikliklerimiz konunun uzmanı olmadığımızdan ve yeteneksizliğimizden kaynaklanmaktadır. Bu bakımdan hoşgörülü olacağınızı ve aklınızı, sabrınızı zorlayarak okumaya devam edeceğinizi umuyorum. Allah’ın şu ayetini de aklınıza getirerek okumaya devam.

 Yemin olsun ki, biz, Kur'an'ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var? ( 54 : 17)”    

Bu çalışma ile ilgili tüm emeklerim helâl olsun.

 Basım masraflarını karşılayarak  eserin ücretsiz olarak okurlara hediye edilmesini sağlayan, adlarının gizli kalmasını isteyen kardeşlerimize teşekkür eder, hizmetlerinin  Allah katında makbuliyetini niyaz ederim.

Çalışma bizden, teşvik sizden, takdir Allahtan…

Yararlı olma umuduyla…

 Sabahattin Gencal, Başiskele – Kocaeli, 28. 07. 2013

******************************************


*************************************
3 yorum:

 1. Yorumlar yararlı olabilir; Onun için tüm okuyuculardan yorum bekliyorum.

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar Sabahattin Hocam.

  "İnşallah önyargılardan ve basma kalıp düşüncelerden kurtulur; inşallah kendimizi yeniden görmeye çalışır, insana bakışımızı, evrene bakışımızı akıl ve kalp süzgecinden geçiririz." Cümlenizden hareketle müslümanlığı günümüze getirmek ve yaşama sokmak isteyen, İslam'ı güncel olarak yaşamak ve yaşanmasını sağlamak emelinde olanlara selam olsun.

  Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Yorumlarınız gerek teşvik edici olmaları, gerekse ipucu vermeleri bakımından; ayrıca tamamlayıcı olmaları bakımından daima yararlı olmuşlardır. Onun için yorumlarınızı beklerim.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil