18 Kasım 2013 Pazartesi

“Benimle, o nimete boğulmuş yalanlayıcıları baş başa bırak! Birazcık süre tanı onlara.”

      Bismillahirrahmanirrahim
         وَذَرْنِي وَالْمُكَذِّبِينَ أُولِي النَّعْمَةِ وَمَهِّلْهُمْ قَلِيلًا          
     Ve zernî vel mukezzibîne ulîn na’meti ve mehhilhum kalîlâ(kalîlen).
      Kur’an-ı Kerim Muzemmil Suresi (73) 11. Ayet
 

      Allah, Kur’an-ı Kerim Muzemmil Suresi (73) 11. Ayetinde müşrikleri ve benzerlerini tehtit etmekte, Hz. Muhammed’e onları kendisine bırakmasını ve onlara sure tanımasını buyurmaktadır:

      “ (Ve) Ey Resulüm!. (O nîmet sahipleri o yalancıları) Nail oldukları nîmetlerin, dünyevî servetlerin şükrünü yerine getirmeyen, Allah'ın birliğini, Hz. Muhammed'in peygamberliğini tasdik eylemeyen Kureyş reisleri olan müşrikler gibi inkarcıları (bana bırak) onların cezalarını bana havale et, ben onlardan senin intikamını alırım: Onları lâyık oldukları cezalara kavuştururum. (Ve onlara biraz mühlet ver) biraz zaman beklesinler, tâ ki: Haklarında takdir edilen zaman geliversin, o vakit cezalarına çarpılmış olacaklardır.

     Rivayete göre bu âyet-i kerîme, Kureyş'in ileri gelenleri hakkında nazil olmuştur. Onlar Islâmiyetle alay ediyorlardı, bu âyet-i celîlenin inişinden biraz sonra Bedr gazvesinde lâyık oldukları dünyevî helake mâruz kalmışlardır. Uhrevî azapları ise elbette ki, daha müthiştir. İşte Yüce Yaratıcı onlara da işaret buyuruyor.” (1)

     Mevdudi bu konuda bir genelleme yapmaktadır:

      “Bu şuna işarettir: Mekke'de o yalanlayan ve türlü hileler ile Allah Rasulü'ne karşı halkın taassubunu kışkırtanlar kavimlerinin zengin olanları idiler. Çünkü İslâm inkilâbına çağrı onlara dokunmaktaydı. Kur'an-ı Kerim bize bunun sadece Hz. Muhammed'e (s.a) yönelik bir şey olmadığını bildirmektedir. Her zaman ıslahatçı bir harekete hep bu zenginler sınıfı karşı çıkmışlardı. Açıklama için bkz. Araf: 60, 66, 75, 88. ayetler. el-Muminun 33. ve es-Sebe: 34,35, ez-Zuhruf: 23.” (2)

     Müddesir Suresi 11. Ayetinde de “Benimle, yarattığım kişiyi başbaşa bırak!” deniyor. Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk bu ayetleri açıklarken Allah ile kul arasına kimsenin giremeyeceğini belirtiyor.

      Yılmaz da sabretmedeki yarara örnek veriyor:

      “Bu yalanlayıcılardan bir kısmının imana gelmesi muhtemeldir. Onlara süre verilmelidir. Süreyi iyi kullanmadıkları takdirde Allah tarafından mutlaka cezalandırılacakları unutulmamalı, bu konuda aceleci davranılmamalıdır.

     Nitekim başlangıçta bu yalanlayıcıların en şerlisi olan Velid b. Muğîre'nin oğlu Halid daha sonra iman etmiş, İslâm'ın bayraktarı olmuştur.” (3)
 
     Sabahattin Gencal, Başiskele- Kocaeli
 
------------------------

 
1.      Bilmen, Ömer Nasuhi; Kur'anı KeriminTürkçe Meali Alisi veTefsiri; http://www.tahavi.com/tefsir/073.html

2.        Mevdudi,  Ebu’l-Alâ; Tefhimu’l-Kur’an (Kur’an’ın Anlamı ve Tefsiri), http://kuranikerimmealleri.blogspot.com/2007_07_16_archive.html

3.      Yılmaz, Hakkı; İşte Kur’an, http://www.istekuran.com/index.php?page=muzemmil

 
Ayrıca bakınız:


 
******************************************
*************************************

 

 

 

 

4 yorum:

 1. Merhabalar Sabahattin Hocam.

  Cenab-ı Hakk, Cenab-ı peygamber'den, nimetine boğduğu bu yalancıların kendisine bırakılmasını istiyor. Evet onların hesabını kendisi görmek istiyor. Ve bir müddet onların kendi hallerine bırakılmasını istiyor. Ne zamana kadar? Onlar hakkında karar kılınan mühletin bitimine kadar.

  Cenab-ı Hakk'ın hikmetinden sual olunmazmış.
  Sayın Hocam, paylaştığınız bu güzel ve yararlı bloğunuzdan ötürü size teşekkür ederim. Sağlık, sıhhat ve afiyetler dilerim.

  Selam ve dualarımla birlikte sizi Cenab-ı Allah'a emanet ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve tamamlayıcı yorumunuz için teşekkür ederim.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil
 2. Merhabalar Sabahattin Hocam.

  24 Kasım Öğretmenler Günü'nüzü kutlarım. Siz, elleri öpülesi öğretmenlerimizi sadece 24 Kasımlarda değil, bir ömür boyu hatırda ve gönüllerde ama hak edilen bir şekilde tutulması dileğimle birlikte saygılar sunarım.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve güzel dileğiniz için teşekkür ederim.
   İnşallah dileğiniz gerçekleşir.
   Selam ve dualarımla.

   Sil