16 Aralık 2013 Pazartesi

“Bizim yanımızda bukağılar var, cehennem var!”

     Bismillahirrahmanirrahim
     إِنَّ لَدَيْنَا أَنكَالًا وَجَحِيمًا    
     İnne ledeynâ enkâlen ve cahîmâ (cahîmen).
      Kur’an-ı Kerim Muzemmil Suresi (73) 12. Ayet

 

Allah (cc) Hz. Muhammed’e (sav) Kur’an-ı Kerim Muzemmil Suresi 11. Ayetinde  “Benimle, o nimete boğulmuş yalanlayıcıları baş başa bırak! Birazcık süre tanı onlara.”buyururken  hem tağutları tehdit etmekte, hem düzelirler umuduyla onlara sure tanımaktadır. Ayrıca peygamber de olsa Allahla kul arasına kimsenin girmemesi işaretini vermektedir. Yine peygamberlerde ve başkalarında bulunamayacak azap aletlerini bu surenin 12 ve 13. Ayetlerinde saymaktadır.

 Kur’an-ı Kerim Muzemmil Suresi 12. Ayetinde ise bugağılardan ve cehennemden söz edilmektedir.

 “Cehennemde bunların ayaklarına zincir vurulmuş olması, bunların kaçma tehlikeleri olduğu için değildir. Aslında yerlerinden kalkamamaları için bir azap ve cezadır.” (1)

Ali Küçük Hoca, bu ayetleri açıklarken Müslümanlara emperyalistlerin, emperyalizmin ürettiği kurumların ve despotların geçirdiği boyunduruklardan söz ediyor. Ali Küçük’ün, Tağutlar için olan boyundurukların,  cehennemin bu dünyada Müslümanlara uygulanır olmasını bu ayette konu etmesi ilginçtir. (2)

 Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli

----------------------

1.      Mevdudi,  Ebu’l-Alâ; Tefhimu’l-Kur’an (Kur’an’ın Anlamı ve Tefsiri), http://kuranikerimmealleri.blogspot.com/2007_07_16_archive.html

2.      Küçük, Ali;  Besair’ul Kur’an Müzemmil Suresi 12. ayet; http://besairulkuran.blogspot.com/2012/12/muzzemmil-suresi.html
******************************************
*************************************


2 yorum:

 1. Merhabalar.

  Cenab-ı Peygamberine, nimetine gark ettiği yalancıların Kendisi'ne bırakılmasını salık veren Yüce Allah, her türlü noksanlıklardan ve kusurlardan beridir. O'na hamd ve senalar olsun.

  Kur'an-ı Kerim sadece ne indirildiği zamanı, ne de günümüze ait olayları kapsar, O'nun kapsama alanı sınırsızdır.

  Bu bağlamda Ali Küçük Hoca'nın yorumuna iştirak etmek gerekir. Cenab-ı Allah kastettiği bu yalancıları bildiği gibi yapsın.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve tamamlayıcı yorumunuz için teşekkür ederim.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil