12 Ocak 2014 Pazar

“O günde ki yer ve dağlar sarsılır ve dağlar eriyip akan bir kum yığınına dönüşür.”

     Bismillahirrahmanirrahim
     يَوْمَ تَرْجُفُ الْأَرْضُ وَالْجِبَالُ وَكَانَتِ الْجِبَالُ كَثِيبًا مَّهِيلًا
     Yevme tercuful ardu vel cibâlu ve kânetil cibâlu kesîben mehîlâ(mehîlen).
     Kur’an-ı Kerim Muzemmil Suresi (73) 14. Ayet

 

“Bu Âyet âhiret gününü anlatan ilk Âyet olup o günün nasıl başlayacağını bildirmektedir. O gün arz ve dağlar şiddetli bir deprem ile sarsılır, dağlar kum gibi savrulur, un ufak olup dağılır. Arz dümdüz olur, ne tümsek kalır, ne de alçak bir vadi.” (1)

“Kur'an, insanlara vaad edilen ahiret hayatını kuru bir anlatımla geçiştirmiyor, aksine kalıcı olması için görülecek mükafat veya çekilecek cezaları canlı bir tablo halinde gözler önüne seriyor, Hatta kıyamet (saat)le ilgili ayetlerde yer yer geçmiş zaman formu kullanarak anlatılanların mutlaka gerçekleşeceğini vurguluyor.

 Kimi zaman da dünya ile ahiret hayatını içice aktararak haberden inşaya geçmekte karşılıklı konuşmalara yer vermektedir. Azabın korkunçluğu olağanüstü tasvirlerle anlatılır.

"Varlık sahibi yalanlayıcıları bana bırak. Onlara az bir mühlet ver. Çünkü onları, bukağılar, cehennem ateşi, boğaza duran yiyecek ve can yakıcı azap beklemektedir.

 Yeryüzü ve dağlar şiddetle sarsıldığı gün, dağlar savrulan kum yığını haline gelir." (Müzzemmil, 11-14; Ayrıca bkz. 22/1-2; 50/ 20-26: 56/1-6; 80/34-37; 22/1-2; 68/42-43)” (2)

 Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli

----------------------

1.      Yılmaz, Hakkı; Tebyinul Kuran; 


2.      Altın, Oktay;  Haksöz Dergisi - Sayı: 74 - Mayıs 97 http://www.haksozhaber.net/okul/article_print.php?id=1683
******************************************
*************************************

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder