22 Şubat 2014 Cumartesi

“Eğer inkâr ve nankörlüğe saparsanız, çocukları ak saçlı ihtiyarlara çeviren o günden nasıl korunacaksınız?”


       Bismillahirrahmanirrahim
       فَكَيْفَ تَتَّقُونَ إِن كَفَرْتُمْ يَوْمًا يَجْعَلُ الْوِلْدَانَ شِيبًا
       Fe keyfe tettekûne in kefertum yevmen yec’alul vildâne şîbâ(şîben).
      Kur’an-ı Kerim Muzemmil Suresi (73) 17. Ayet


      Allah (cc) Kur’an-ı Kerim Muzemmil Suresi 17. Ayetinde müşrikleri inkâr ve nankörlüğe sapmamaları konusunda  kıyamet gününün şiddetini hatırlatarak uyarıyor.

     “Çocukların saçlarının ağaracağı gün: Bu da tıpkı “keşfu’s-sâk/bacağın açılması” gibi bir deyimdir. Bununla kıyamet gününün dehşeti, hesap gününün ne denli şiddetli ve çetin geçeceği vurgulanmaktadır ki, Araplar dehşet verici hadiselerle geçen zorlu bir günü bu şekilde ifade ederlerdi. Yani hesap günü öyle dehşet verici, öyle şiddetli ve çetindir ki, masum, günahsız çocuklar dahi o günün dehşetinden ak saçlı ihtiyarlara dönerler.” (1)

     “Kıyamet gününün korkusu küçük çocukları da saracaktır. Bugünün gerçek mahiyetini bilmeyen, bunun sonsuz azabın ilk günü olduğunun bilincinde olmayan çocuklarda yetişkinlerden farklı bir korku vardır. İnsanlar geçici dünya hayatı boyunca yaptıkları ahlaksızlıkların pişmanlığı içindedirler. Çocuklar ne olduğunu dahi kavrayacak bir bilinçte değildirler. Buna rağmen gördükleri olayların şiddetinden dolayı saçları bembeyaz olur. Böyle bir fiziksel değişim, o zorlu günün büyüklüğünü anlamak açısından oldukça önemlidir. Çünkü o güne kadar dünyada çok çeşitli felaketler yaşanmıştır. Her biri insanlara çok şiddetli korku vermiş ve onları derinden etkilemiştir. Ama bu felaketlerin hiçbiri kıyamet günü meydana gelecek olaylarla kıyaslandığında çocukların saçlarını ağartacak kadar şiddetli değildir.

     O gün insanların dünya hayatı boyunca yaşadıkları en zorlu gündür. Öyle ki karşılaşılan olayların şiddeti, kısa yaşamlarında korkunun mahiyetini ve tehlikelerin getireceklerini tam olarak idrak edememiş olan çocukların dahi saçlarının korkudan bembeyaz olmasına neden olmaktadır.” (1)

      Umulur ki Allah’ın uyarısı her dönemdeki tüm müşrikleri caydırır ve onları inkâr  etmekten, nankörlükten kurtarır.

       Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli

        ---------------------------

1.      Ergun, Atilla Fikri, Kur’an Dersleri; http://atillafikriergun.wordpress.com/2012/11/29/kuran-dersleri-8-muzzemmil-1-20/


3.      Kur’anı Kerimde Kıyamet’in tasviri; http://www.islamiyasam.com/forum/topic2060.html


******************************************
*************************************

2 yorum:

 1. Merhabalar Sabahattin Hocam.

  Cenab-ı Hakk'ın lütuf ve fazlına mazhar olanlar, kendilerine bu nimetleri bol bol veren Rabb'lerine kulluk etmelidirler. Nankör olmamalıdırlar.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil