2 Mart 2014 Pazar

“Gök bile o yüzden parçalanır. O'nun vaadi gerçekleşmiştir.”

    

     Bismillahirrahmanirrahim
      السَّمَاء مُنفَطِرٌ بِهِ كَانَ وَعْدُهُ مَفْعُولًا
    Es semâu munfatırun bih(bihî), kâne va’duhu mef’ûlâ(mef’ûlen).
     Kur’an-ı Kerim Muzemmil Suresi (73) 18. Ayet


      Kur’an- Kerimde Ahiret Gününü anlatan ilk ayet olan  Kur’an-ı Kerim Muzemmil Suresi  14. Ayetinde : “O günde ki yer ve dağlar sarsılır ve dağlar eriyip akan bir kum yığınına dönüşür.” tasviri yapılıyor. 17. Ayette çocukların bile saçlarını ağartan bir kıyamet tablosu çiziliyor. 18. Ayette de göğün parçalanmasıdan söz ediliyor. Başka deyişle canlı ve cansızlar üzerindeki  kıyamet etkisi canlandırılıyor ki  müşrikler inkâr ve nankörlüklüklerine devam etmesinler.

        Prof. Dr. Mehmet Okuyan,  Kur’an-ı Kerim Muzemmil Suresi (73) 18. Ayetini onlarca sene yanlış tefsir ettiklerini beyanla bu konuda Mustafa İslamoğlu’nun görüşlerine katıldığını söylemiştir. Amaç semanın parçalanacağını belirtmek değil hesap gününün başlayacağını belirtmektir. Bu ayette yeni bir sistemin, yeni bir hayatın başlaması işaret edilmektedir.. (1) Elmalı da bu konuya değinmiştir.

        “O gün sebebiyle gök çatlayacaktır. O öyle dehşetli bir gün ki yalnız dağlar erimek, çocuklar kocalmakla kalmayacak, o yüksek gök bile yarılıp ayrılacak, ilâhî emir gelip yeni bir âlem kurulacak. Böyle şey olur mu? denilmesin. Allah'ın vaadi yapılagelmiştir.” (2)
        Ali Küçük Hoca da, bu konuyla ilgili olarak değişik anlatımla aynı şeyleri söylüyor:

       “O günün dehşetinden o çetin bildiğiniz, cesîm bildiğiniz gök bile çatır çatır çatlayıp yarılmıştır, paramparça olmuştur. Ya da önceki sûrelerle birlikte diyecek olursak, gökyüzü yarılacak, kapı kapı olacak ve oradan Allah’ın melekleri ineceklerdir. Ellerinde amel defterleri olduğu halde melekler inecekler, kaza makamı oluşacak, ya da yeni bir arz, yeni bir semâ oluşacaktır.

        Peki, gerçekten bu olacak mı? Gerçekten oluşacak mı bütün bunlar? Evet Allah vaat etti, bunlar olacaktır. Allah vaad etti mi, O’nun sözü kesinlikle yerine gelecektir, kimse onun önüne geçemeyecektir.” (3)

        Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli

---------------------------

  1.     Prof. Dr. Okuyan, Mehmet, (video) http://www.youtube.com/watch?v=rye-XTqbxRc

2.       Yazır, Elmalı’lı Muhammed Hamdi;  Hak Dini Kur’an Dili, http://www.kuranikerim.com/telmalili/muzzemmil.htm

3.      Küçük, Ali, Besair’ul Kuran, Muzemmil suresi, http://besairulkuran.blogspot.com/2012/12/muzzemmil-suresi.html

Ayrıca bakınız:

******************************************

*************************************

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder