10 Temmuz 2014 Perşembe

“O boruya üfürüldüğünde”


       Bismillahirrahmanirrahim
       فَإِذَا نُقِرَ فِي النَّاقُورِ
       Fe izâ nukıre fîn nâkû(nâkûri).
       Kur’an-ı Kerim Muddesir  Suresi (74) 8. Ayet

        “Kelime olarak sûr, "seslenmek, boru, üflenince ses çıkaran boynuz" anlamlarına gelir. Terim olarak "kıyametin kopuşunu belirtmek ve kıyamet koptuktan sonra bütün insanların mahşer yerinde toplanmak üzere dirilmelerini sağlamak için İsrâfil (a.s.) tarafından üfürülecek olan boru"ya sûr denilir. Hz. Peygamber bir hadislerinde sûrun, kendisine üflenen bir boru ve boynuz olduğunu haber vermişlerdir (Tirmizî, "Kıyâmet", 8). Fakat bu borunun mahiyeti insanlar tarafından bilinemez. Sûr da bütün âhiret hallerinde olduğu gibi dünyadaki borulara benzetilemez.

        Kur'an âyetlerinden anlaşıldığına göre, İsrâfil (a.s.) sûra iki defa üfürecektir. İlkinde Allah'ın diledikleri hariç, göklerde ve yerde olan her şey dehşetinden sarsılacak (nefha-i feza`=korku üfürüşü) ve her şey yıkılıp ölecek ve kıyamet kopacak (nefha-i sâik=ölüm üfürüşü), ikincisinde de insanlar dirilecek ve mahşer yerinde toplanmak üzere Rablerine koşacaklardır (nefha-i kıyâm=kalkış üfürüşü) (en-Neml 27/87; Yâsîn 36/51; ez-Zümer 39/68; el-Hâkka 69/13-16).

        İsrâfil'in sûra iki defa üfürmesi arasında geçecek zaman ise kesin olarak bilinmemektedir.” (1)

        “Ebu Said el-Hudri’den; Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: ‘Ben nasıl rahat edebilirim ki sur sahibi sur’u ağzına almış, alnını yere eğmiş ve kulağını dinlemeye vermiş sur’a üfleme emrini beklemektedir.’ Bunun üzerine sahabiler: ‘Ey Allah’ın Resulü, bize neyi emredersin?’ dediler. Resulullah da onlara: ’Allah bize yeter. O ne güzel vekildir. Biz Allaha’a tevekkül ettik deyin’ diye buyurdu.”

        Evet, en büyük insan, en büyük peygamber ben nasıl rahat edebilirim derken, biz hâlâ rahat bir hayat sürüyorsak, acaba binlerce kez vay halimize dememiz gerekmez mi? O peygamber bu kadar korkup çekinirken, bizim gözlerimizin daima nemli olması, o günü düşünüp keyfimizin kaçması gerekmiyor mu?

        Ama heyhat ki, bu hal bize çok uzaktır. Ne ağlayan bir göze ne de titreyen bir kalbe sahibiz. Peygamber rahat değilken biz gayet rahatız. Allah cümlemize ağlayan bir çift göz, titreyen bir kalp nasip etsin. (Amin!)” (2)

        Prof. Dr. Mehmet Okuyan Kur’anda Son Saat ayetlerini okuduktan sonra Cenab u Hakkın Peygamberimize Gaybın kimse tarafından bilinemeyeceğini söyletiyor. (3)

        Özetle, Son Saati kimse bilemez; onun için son anda imişiz gibi davranmalıyız.

        Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli

--------------------


2.      Hakseven, Mücahid; Sura üfürüldüğü Gün; http://www.baktabul.net/inanc-dunyasi/221906-sura-ufuruldugu-gun.html

3.      Prof. Dr. Okuyan, Mehmet; Kur’anda Son Saat (Kıyamet) Ayetleri; (video) http://www.youtube.com/watch?v=GUT7VLrFvyI


 ******************************************
*******************************************


2 yorum:

 1. Merhabalar Sabahattin Hocam.

  O korkunç son kaçınılmazdır. Cenab-ı Hakk'ın ayet-i kerimesiyle çok açık bir şekilde vuku bulacak olan o korkunç sesle birlikte kıyamet kopacak ve kopan bu kıyametin tüm dehşetini bizler dünya gözüyle görüp acısını yaşayacağız. İkinci üfürüşle de herkes yattığı yerden mahşerde hesap vermek üzere doğrulacak.

  Cenab-ı Allah bu iki aşamada bizlerin yar ve yardımcısı olsun inşAllah!
  Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve tamamlayıcı yorumunuz için teşekkür ederim. Dualarınızın kabulü dileğiyle selamlar...

   Sil