5 Aralık 2014 Cuma

“Göz doyurucu oğullar verdim.”     Bismillahirrahmanirrahim
     وَبَنِينَ شُهُودًا
     Ve benîne şuhûdâ(şuhûden).
     Kur’an-ı Kerim Muddesir  Suresi (74) 13. Ayet

          Kur’an-ı Kerim Muddesir  Suresi 13. Ayetinde Allah Velid b. Muğire el-Mahzumi’ye genel deyişle Muğire gibilere “ Göz doyurucu oğullar verdim.” diyor. Allah Muddesir suresi 12. Ayette bunlara hesapsız mal verdiğinden, 14. Ayette de alabildiğine imkânlar tanıdığından söz ediyor. Bütün bunlara rağmen onların hırslarının, nankörlüklerinin ve inkârlarının devam ettiği bildiriliyor ki bu davranışlarının cezası elbette verilecektir.

          Elmalılı  Velid b. Muğire’nin on veya onüç oğlu olduğunu yazmaktadır:

            “Şühûd, şahid kelimesinin çoğuludur. Yani hepsi yanında hazır, göz önünde, çalışmak için şuraya buraya gitme ihtiyacı duymayan, meclis ve lokallerde babalarının yanında hazır bulunan oğullar verdim. Yahut, önemli işlerde şahitliklerine, görüşlerine ve bilgilerine başvurulan oğullar verdim demektir. Rivayete göre Velid b. Muğire'nin hepsi mevki sahibi kişilerden olmak üzere on veya onüç oğlu vardı.” (1)

          “İnsanın mal tutkusu bütün zamanlarda aşağı yukarı aynı kalmış fakat hakimiyet kurma eğilimini kamçılayan çok oğul/çocuk sahibi olma isteği hep değişmiştir. Bu eğilim ortaçağda, kabile ve ırk taassubu, siyasi yandaşlık ve mezhepçilik olarak ortaya çıkar. İnsanın bu zaafı şimdiki zamanlarda kendisini makam hırsı, cemaatçilik, kulüp ve dernek yandaşlıkları olarak gösteriyor.
 
          Kur’ân, servet ve oğullar gibi insanı gerçeğe karşı oyalayan şeylere lehv der. Bütün zamanlarda insanın yakasını bırakmayan ihtirası da bu lehv cümlesinden sayar.” (2)

          Bazıları servetleri dolayısıyla kendilerine yüklenen yükümlülükleri yerine getirmiyor; göz önünde olan oğullarında ötürü Allah’a şükretmiyor; üstelik hırsları, nankörlükleri, Kur’anı yalanlamaları devam ediyor. Allah bunlara gereken cezayı verecektir elbet.

          Müminler servetin de evlatların da imtihan için verildiğinin bilincinde olarak şükürden aciz olmamalı.

           Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli

-----------------------

1.       Yazır, Elmalı’lı Muhammed Hamdi;  Hak Dini Kur’an Dili;   http://www.kuranikerim.com/telmalili/muddessir.htm
2.       Baydar, Ahmed; Çokla Övünme ve “Nâim”; http://www.hanifdostlar.net/forum_posts.asp?TID=5546
******************************************
*******************************************

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder