2 Ocak 2015 Cuma

“Tüm bunlardan sonra hırs ile daha da artırmamı istiyor..”     Bismillahirrahmanirrahim
     ثُمَّ يَطْمَعُ أَنْ أَزِيدَ
     Summe yatmau en ezîd(ezîde).
     Kur’an-ı Kerim Muddesir  Suresi (74) 15. Ayet

            “ Sonra da arttırayım diye umuyor.  Halbuki: O ihtiraslı nankör şahıs (sonra da arttırayım diye tam ah kâr bulunuyor.) mallarının ve çocuklarının daha fazla artmasını pek hırslı bir hâlde arzu ediyor. Nail olduğu o kadar nimetlerinin kadrini bilmiyor, şükrünü yerine getirmeye çalışmıyor. Ne kadar büyük bir ihtiras, ne derece çirkin bir nankörlük? Hattâ diyormuş ki: "Eğer Muhammed -Aleyhisselâm- sâdık oldu ise artık Cennet ancak benim için yaratılmıştır, yâni: Eğer hakikaten Cennet var ise o nimete de nail olacak olan ancak benim." Ne büyük bir bencillik.” (1)

          Bilmen, Kur’an-ı Kerim Muddesir  Suresi 15. Ayetini yukarıdaki gibi açıkladıktan sonra "Tefsir-i Kebir, Ruhul'meani."den aldığı konuyla ilgili rivayetlere de yer vermektedir. (1)

          “Enes b. Mâlik (r.a.)’den rivâyet edildiğine göre Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Ademoğlunun iki vadi dolu altını olsa üçüncü vadinin de kendisinin olmasını ister. Ne var ki insan oğlunun ağzını ancak toprak doldurur. Yine de Allah tevbe edenin tevbesini kabul eder.” (2)

        Gazali, mal sevgisinin kötülüğünün işlendiği İhya’daki yazısında; “Tamahkârlık ve harislik kendisini çirkin huylara, mürüvvetleri yıkıcı münkerleri yapmaya sürükler. Zaten Âdemoğlu hırs, tamahkârlık ve az kanaat üzerine yaratılmıştır.”yargısına varmaktadır. (3)

          Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli
------------------------
1.       Bilmen, Ömer Nasuhi; Kur'anı Kerimin Türkçe Meali  Alisi ve Tefsiri;
2.       İhya.info; http://www.ihya.info/node/592     Kütüb-ü Sitte; http://hadis.resulullah.org/index.php?s=oku&id=2136

3.       Gazali; İhya; http://www.ihya.info/node/592******************************************
*******************************************

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder